Fransa Son Şampiyonu Lille

Fransa Son Şampiyonu Lille

Fransa son şampiyonu Lille OSC. Biz Türkler için bu durum daha da anlamlı hale geldi. Çünkü kadrosunda 3 tane Türk futbolcusu bulunduruyor. Hatta şampiyonlukta çok büyük bir katkı sağladılar. Önce Zeki Çelik, sonra Yusuf Yazıcı ve son olarak Burak Yılmaz’ı kadrosuna dahil eden Lille; adeta milli takımın arka bahçesi oldu. Ancak bu konuya girmeden önce biraz Lille tarihini tanıtalım sizlere.

Enzabet Slot oyunları

Uzun adı Lille Olympique Sporting Club olan ve kısaca Lille OSC denilen Fransız kulübü; 1901 yılında kurulan SC Fives ve 1902 yılında kurulan Olympique Lillois futbol takımlarının birleşmesiyle; Fransa’nın kuzeyindeki Lille şehrinde 1944 yılında kurulmuştur.

Fransa Son Şampiyonu Lille

İkinci Dünya Savaşı Sonrası

Bununla birlikte, ikinci dünya savaşı sonrası 2000 senesine kadar; 2 kez lig şampiyonu 4 kez de ligi ikinci olarak tamamlayan Lille OSC; Fransada Çoban Köpekleri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu dönemde 6 defa da Kupa Şampiyonu olmuştur. Yine de yerel ve ezeli rakibi RC Lens’in gösterdiği başarılar yüzünden biraz gölgede kalmıştır. Bunun gerçek sebebi ise Burjuvazinin şehri Lille’in; madenci işçilerinin kenti olan Lens bölümüne ait olması gösterilmektedir.

Enzabet Slot oyunları

Fransa Son Şampiyonu Lille ve 2000 Sonrası Yükselişi

2000 yılından itibaren 3 sezon ikinci ligde mücadele eden Lille OSC 2010-11 sezonuna kadar yükselişle devam eden 1. Lig serüvenini şampiyon olarak tarihindeki 3. Şampiyonluğunu almıştır. Ertesi yıl Trabzonspor ile Şampiyonlar Liginde aynı grupta yer almış ancak grubu sonuncu olarak bitirmişlerdir.

Son 4 sezondur transfer politikalarını ve takım yapısı anlayışını tamamen değiştiren ve Almanya’nın Leipzig takımı gibi stratejisi olan Lille Avrupa’da çok kısa süre içerisinde kendinden söz ettirecek hatta söz sahibi olacaktır.

Kadrosunda Türkiye için çok değerli üç oyuncuyu barındıran Lille; oyuncuların saha içi uyumu amaçlanarak transferlerini yapmaktadır. Zeki Çelik, Yusuf Yazıcı ve Burak Yılmaz Lille formasıyla şampiyonluk yaşadıkları bu sezonda; Türk seyircisinin de Ligue1’e olan ilgisini artırmışlardır.

Şampiyonlar Liginden Beklenti Yüksek

Fransa’da son şampiyon Lille OSC olmuştur. 2021-22 sezonunda; şampiyonlar ligi gruplarına direkt katılma şansı yakalamıştır. Çok genç ve diri bir takım olan Lille’den; şampiyonlar liginde hem kendi taraftarları hem de Türkiye’deki taraftarları tarafından ciddi bir başarı göstermeleri bekleniyor.

Fransa Son Şampiyonu Lille